The LM2585 series of regulators are monolithic integrated circuits specifically designed for flyback, step-up (boost), and forward converter applications. The device is available in 4 different output voltage versions: 3.3V, 5.0V, 12V, and adjustable.
Step-up/down, adj., 4 ... 40 V, 1,23 ... 60 V, TO-220-5
€13.34LM 2585 T-ADJ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Flyback-Regler |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | TO-220-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4 - 40 VDC |
| Output voltage | Max. 65 V DC |
| Switching frequency | 100 kHz |
| IF(AV) | 3 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2585T-ADJ/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876318 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com