Switching voltage regulator
Housing: DIL-14
Step-up/down, adj., 4.5 ... 12 V, -25 ... +30 V, DIL-14
€3.10TL 497A DIL
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Switching voltage |
| Design | Adjustable output |
| Mounting form | DIP-14 |
| Other | |
| Temperature range | 0 +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +4,5 +12 VDC |
| Power loss | 0.950 W |
| Quiescent Current | 500 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | TL497ACN |
| Weight | 9.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000215750 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com