1.5 A, Step-Up/Down/ Inverting Switching Regulators
Description:
The MC34063A Series is a monolithic control circuit containing the primary functions required for DC-to-DC converters. These devices consist of an internal temperature compensated reference, comparator, controlled duty cycle oscillator with an active current limit circuit, driver and high current output switch. This series was specifically designed to be incorporated in Step-Down and Step-Up and Voltage-Inverting applications with a minimum number of external components.
Features:
- Operation from 3.0 V to 40 V Input
- Low Standby Current
- Current Limiting
- Output Switch Current to 1.5 A
- Output Voltage Adjustable
- Frequency Operation to 100 kHz
- Precision 2% Reference
- NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements; AEC-Q100 Qualified and PPAP Capable
- These Devices are Pb-Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Step-up/down, inverting, adj., 1.25 - 40 Vout, 1.5 Aout, SO-8
€0.51MC 34063 ADG
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down/step-up converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 3 - 40 VDC |
| Output voltage | Max. 40 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching frequency | 33 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | MC34063ADG |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001889219 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de