Voltage regulator, 3A.
Step Up
Housing: TO-220-5
Step-up/down, Uout 12V, Uin 4.75..40 V, TO-263-5
€4.71LM 2575SX-12
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Buck |
| Mounting form | TP-263-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4.75..40 VDC |
| Output voltage | 40 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Switching frequency | 52 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2575SX-12/NOPB |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003492950 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com