3V-40Vin, 1.25V-40Vout, 1.5Aout, Step-Up/Down/Inverting Switching Regulators
Description:
The MC33063A Series is a monolithic control circuit containing the primary functions required for DC-to-DC converters. These devices consist of an internal temperature compensated reference, comparator, controlled duty cycle oscillator with an active current limit circuit, driver and high current output switch. This series was specifically designed to be incorporated in Step-Down and Step-Up and Voltage-Inverting applications with a minimum number of external components.
Features:
- Operation from 3.0 V to 40 V Input
- Low Standby Current
- Current Limiting
- Output Switch Current to 1.5 A
- Output Voltage Adjustable
- Frequency Operation to 100 kHz
- Precision 2% Reference
- NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements; AEC-Q100 Qualified and PPAP Capable
- These Devices are Pb-Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Step-up/down/inverting switching regulator, adjustable, 1.5 A, D
€1.13MC 33063 AP1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Controller |
| Type | Step-down/step-up converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3 ... 40 VDC |
| Input voltage | 3 ... 40 VDC |
| Output voltage | 40 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching frequency | 100 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | MC33063AP1G |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000396367 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de