MC34063AD, 1.5-A boost, buck, inverting switching regulator, operation from 0°C to 70°C
Description
The MC33063A and MC34063A devices are easy-to-use ICs containing all the primary circuitry needed for building simple DC-DC converters. These devices primarily consist of an internal temperature-compensated reference, a comparator, an oscillator, a PWM controller with active current limiting, a driver, and a high-current output switch. Thus, the devices require minimal external components to build converters in the boost, buck, and inverting topologies. The MC33063A device is characterized for operation from -40°C to 85°C, while the MC34063A device is characterized for operation from 0°C to 70°C.
Features
- Wide Input Voltage Range: 3 V to 40 V
- High Output Switch Current: Up to 1.5 A
- Adjustable Output Voltage
- Oscillator Frequency Up to 100 kHz
- Precision Internal Reference: 2%
- Short-Circuit Current Limiting
- Low Standby Current
Applications
- Blood Gas Analyzers: Portable
- Cable Solutions
- HMIs (Human Machine Interfaces)
- Telecommunications
- Portable Devices
- Consumer & Computing
- Test & Measurement
Switching regulator, buck, boost, inverting, adj., 3 - 40 Vin, 1
€1.43MC 34063 ADR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 3 - 40 VDC |
| Output voltage | 1.55 - 40 V DC |
| Output Current | 1.5 A |
| Switching frequency | 33 - 100 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | MC34063ADR |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001889226 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com