5.0 V, 16 Kbit (2 Kb x 8) TIMEKEEPER® SRAM
Features
- Integrated, ultra low power SRAM, real-time clock, and power-fail control circuit
- BYTEWIDE™ RAM-like clock access
- BCD coded year, month, day, date, hours, minutes, and seconds
- Typical clock accuracy of ±1 minute a month, at 25 °C
- Software controlled clock calibration for high accuracy applications
- Automatic power-fail chip deselect and WRITE protection
- WRITE protect voltages (VPFD = power-fail deselect voltage):
- M48T02: Vcc = 4.75 to 5.5 V; 4.5 V = Vpfd = 4.75 V
- M48T12: Vcc = 4.5 to 5.5 V; 4.2 V = Vpfd = 4.5 V
- Self-contained battery and crystal in the CAPHAT™ DIP package
- Pin and function compatible with JEDEC standard 2 K x 8 SRAMs
- RoHS compliant
TIMEKEEPER® SRAM, 16 Kb (2 K x 8), 4.75 ... 5.5 V, PCDIP24
€33.12M 48T02 B15
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Timekeeper |
| Type | Timekeeper |
| Memory | 16k |
| Mounting form | DIP-24 |
| Electrical values | |
| Access time | 150 ns |
| Supply voltage | 4.75 ... 5.5 VDC |
| Input voltage | 0.3 - 5.8 VDC |
| Performance | 1 W |
| Output voltage | 0.4 - 2.4 V DC |
| Output Current | 20 m A |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | M48T02-150-PC1 |
| Weight | 0.0073 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000122331 |
| HS-Code | 85423245 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com