The number of applications that require Ethernet connectivity is on the up, meaning that Ethernet-enabled devices are increasingly being used in harsh environments.
The DP83848C/I/VYB/YB is designed to meet the challenges of these new applications with extended temperature performance that goes beyond the typical industrial temperature range. The DP83848C/I/VYB/YB is a highly reliable, feature-rich and rugged device that meets IEEE 802.3 standards across multiple temperature ranges, from commercial to extreme temperatures. This device is ideal for harsh environments.
Transceiver, 100Base-TX, 10Base-T, LQFP48
€5.40DP83848IVVX
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Ethernet |
| Type | Transceiver |
| Design | Physical Layer |
| Mounting form | LQFP-8 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3.3 VDC |
| Supply Voltage Min. | 3.3 V |
| Supply Voltage Max. | 3.3 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900004063357 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/