TEXAS-UAR/FIFO Dil-40
Universal, asynchronous, DIL-40
€7.93TL 16C550 CN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Communications element |
| Type | Asynchronous |
| Mounting form | DIP-40 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4.75 ... 5.25 VDC |
| Output voltage | 0.4 ... 2.4 V DC |
| Input voltage | 0.8 ... 5.25 VDC |
| Input current | 10 µ A |
| Performance | 0.3 W |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | TL16C550CN |
| Weight | 0.0059 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000215651 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com