ADR510
Designed for space-critical applications, the ADR510 is a low- voltage (1000 V) precision shunt voltage reference in an ultra-compact (3 mm x 3 mm) SOT-23-3 housing. The ADR510 is characterised by low temperature drift (70 ppm/°C), high accuracy (±0.35%) and extremely low noise (4 µ VP-P).
Main features
Voltage reference, 1.000 V, 0.35%, SOT-23
€2.07ADR510ARTZ-REEL7
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Spannungsreferenz |
| Model | Shut-Referenz |
| Design | Precision Low Noise |
| Mounting form | SOT-23 |
| Initial accuracy | ±0.35 % |
| Tepmerature coefficient | 70 ppm/°C |
| Electrical values | |
| Output voltage | 1.000 V DC |
| normal current | 0.1..10 mA |
| Operating Current max. | 10 mA |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Packaging | |
| Packaging | Reel |
| Factory Pack Quantity | 3000 pieces |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | ADR510ARTZ-REEL7 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003765269 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com