The ISL21010 is a precision micropower bandgap voltage reference with low dropout
voltage reference in a space-saving SOT-23 package. It operates on a single power supply from 2.2 V to 5.5 V (the minimum voltage depends on the voltage option) and provides an accurate reference of ±0.2%. The ISL21010 delivers an output current of up to 25 mA at a low dropout voltage of 150 mV.
Output voltage options include 1.024 V, 1.2 V, 1.5 V, 2.048 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V and 4.096 V. The low supply current and low dropout voltage combined with a high degree of accuracy make the ISL21010 ideal for battery-powered precision applications.
Voltage reference, 2.048 V, ±0.2%, SOT-23-3, T/R
€2.28ISL21010CFH320Z
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Spannungsreferenz |
| Model | Series References |
| Design | fest |
| Mounting form | SOT-23-3 |
| Initial accuracy | 0.2 % |
| Tepmerature coefficient | 15 ppm/°C |
| Electrical values | |
| Output voltage | 2.048 V DC |
| Vin(min | 2.2 V |
| Vin(max) | 5.5 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | RENESAS |
| Manufacturer ID | ISL21010CFH320Z-TK |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003868885 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de