The AS431 is a three-port adjustable shunt regulator with guaranteed thermal stability over the entire operating range. It is characterised by
sharp switch-on characteristics, low temperature coefficient and low output impedance to make it the ideal replacement for zener diodes in
applications such as switching power supplies, chargers and other adjustable regulators.
The output voltage of the AS431 can be set to any value between VREF (2.5 V) and the corresponding maximum cathode voltage (36 V).
The AS431 precision reference is available in two voltage tolerances: 0.5% and 1.0%.
Voltage reference, 2.5 V, 1%, SOT-89
€0.28AS431ARTR-G1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Spannungsreferenz |
| Model | Shunt Reference |
| Design | einstellbar |
| Mounting form | SOT-89 |
| Initial accuracy | 0.5 % |
| Electrical values | |
| Output voltage | 2.5 V DC |
| Vin(min | 2.5 V |
| Vin(max) | 36 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | DIODES INCORPORATED |
| Manufacturer ID | AS431ARTR-G1 |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003868830 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Diodes Incorporated
Balanstrasse 59
81541 München, DE
[email protected]
https://www.diodes.com