The AP431S/AP431SH is a 3-terminal adjustable shunt regulator with guaranteed thermal stability over a full operation range. It
features sharp turn-on characteristics, low-temperature coefficient and low output impedance, which makes it ideal substitute for Zener
diode in applications such as switching power supply, charger and other adjustable regulators.
The AP431S/AP431SH has the same electrical specifications as the industry standard 431 except that it features a low minimum cathode current for regulation. The typical value of 50µA makes the parts ideal for very low power dissipation applications.
Voltage reference, 2.5V, 1%, SOT-23
€0.27AP431SAN1TR-G1
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Spannungsreferenz |
| Model | Shunt Reference |
| Design | low knee |
| Mounting form | SOT-23-3 |
| Initial accuracy | 0.5 % |
| Electrical values | |
| Output voltage | 2.5 V DC |
| Vin(min | 2.5 V |
| Vin(max) | 36 V |
| Output Current | Gurtabschnitt mA |
| Output impedance | 3000 Ohm |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | DIODES INCORPORATED |
| Manufacturer ID | AP431SAN1TR-G1 |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003868823 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Diodes Incorporated
Balanstrasse 59
81541 München, DE
[email protected]
https://www.diodes.com