The ISL21080 analogue voltage references are characterised by low
supply voltage at, typically, 310 nA and maximum 1.5 µA
operating current. In addition, the ISL21080 family offers
An initial accuracy of just ±0.2% and a temperature coefficient of 50 ppm/°C
.
These references are ideal for all-purpose portable applications to extend battery life at a lower cost. The ISL21080 is supplied in industry standard 3 LD SOT-23 Pinout.
The output voltages of the ISL21080 can be used as precision voltage sources for voltage monitoring, control circuits, standby
for DSP, FPGA, datapath controllers, microcontrollers and controllers, micro controllers and other core voltages: 0.9 V,
1.024 V, 1.25 V, 1.5 V, 2.048 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, 4.096 V and 5.0 V.
Voltage reference, 3 V, ±0.2%, SOT-23-3, T/R
€2.12ISL21080CIH330Z
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Spannungsreferenz |
| Model | Series References |
| Design | fest |
| Mounting form | SOT-23-3 |
| Initial accuracy | 0.2 % |
| Tepmerature coefficient | 50 ppm/°C |
| Electrical values | |
| Output voltage | 3 V DC |
| Vin(min | 3.1 V |
| Vin(max) | 5.5 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | RENESAS |
| Manufacturer ID | ISL21080CIH330Z-TK |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003868908 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de