Features
• Ultra-compact SC70 and TSOT housings
• Low temperature coefficient
- 8-pin SOIC: 3 ppm/°C typical
- 5-pin SC70: maximum 9 ppm/°C
- 5-channel TSOT: maximum 9 ppm/°C
• Initial accuracy ±0.1%
• No external capacitor required
• Low-noise 10 µ V p-p, 0.1 Hz to 10.0 Hz (ADR02)
• Large operating range:
- ADR01: 12.0 V to 36.0 V
- ADR02: 7.0 V to 36.0 V
- ADR03: 4.5 V to 36.0 V
- ADR06: 5.0 V to 36.0 V
• High output current 10 mA
• Wide temperature range: -40°C to +125°C
• ADR01/ADR02/ADR03 pin-compatible to industry standard REF01/REF02/REF03
• ADR01, ADR02, ADR03 and ADR06 SOIC (Class A) qualified for automotive applications
Voltage reference, fixed, 10 V, 0.05%, SO-8
€13.22ADR 01 BRZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Spannungsreferenz |
| Model | Series Reference |
| Design | Ultracompact, Precision |
| Mounting form | SO-8 |
| Initial accuracy | 0.05 % |
| Tepmerature coefficient | 3 ppm/°C |
| Electrical values | |
| Output voltage | 10 V DC |
| normal current | 10 mA |
| Vin(min | 12 V |
| Vin(max) | 36 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | ADR01BRZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003765528 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com