1.2 V micro-power voltage reference
Enclosure: TO-92
Voltage reference, fixed, 1.2 V, TO-92
€0.69LM 385-Z1,2
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 2-terminal |
| Model | Voltage reference |
| Design | Fixed |
| Mounting form | TO-92 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 1,2 - 2,5 V DC |
| normal current | 0.01..20 mA |
| Other | |
| Temperature range | 0...+70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | LM385Z1,2 |
| Weight | 2.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000104924 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de