Precision voltage reference
- 2.5 / 3.0 V
- Housing: SO-8
Voltage reference, fixed, 2.5 V, SO-8
€16.21AD 780 BRZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 2,5 / 3,0 V |
| Design | High-precision |
| Mounting form | SOIC |
| Electrical values | |
| Output voltage | 2,495 - 2,505, 2,995 - 3,005 V DC |
| Supply voltage | 4 - 36 VDC |
| Igf | 0,75 - 1,0 mA |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD780BRZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001079320 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com