AD 580
The AD 580 is a cost-effective voltage reference that provides a fixed voltage value of 2.5 V at the output, at input voltages between 4.5 V and 30 V. The low quiescent current of 1.5 mA offers a clear advantage over conventional Zener technology.
FEATURES
- High degree of accuracy: 2.500 V ±0.4%
- Excellent temperature stability: 10 ppm/°C
- Excellent long-term stability
- Low quiescent current: 1.5 mA
Housing: TO-52
Voltage reference, fixed, 2.5 V, TO-52
€28.86AD 580 JH
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 2,5V |
| Design | High-precision |
| Mounting form | H-03A |
| Electrical values | |
| Output voltage | 2,5 V DC |
| Supply voltage | 40 VDC |
| Input voltage | 4,5 - 30 VDC |
| Igf | 1 - 1,5 mA |
| Other | |
| Temperature range | 0 +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD580JHZ |
| Weight | 3.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000038144 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com