0,1A Positive voltage regulator ICs
Description
The L78L series of three-terminal positive regulators employ internal current limiting and thermal shutdown, making them essentially indestructible. If adequate heat-sink is provided, they can deliver up to 100 mA output current. They are intended as fixed voltage regulators in a wide range of applications including local or on-card regulation for elimination of noise and distribution problems associated with single-point regulation. In addition, they can be used with power pass elements to make high-current voltage regulators. The L78L series used as Zener diode/resistor combination replacement, offers e improvement along with lower quiescent current and lower noise.
Features
- Output current up to 100 mA
- Output voltages of 3.3; 5; 6; 8; 9; 10; 12; 15; 18; 24 V thermal overload protection
- Short-circuit protection
- No external components are required
- Available in either ± 4% (A) or ± 8% (C) selection
Voltage regulator, fixed, +5 V, 0.1 A, 4%, SO-8
€0.16L78L05ACD13 STM
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Voltage regulator |
| Type | 3-terminal |
| Design | Positiv, fest |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Output voltage | 5 V DC |
| Output Current | 0.1 A |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | L78L05ACD13TR |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002167033 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com