LPC1766FBD100: 256kB Flash, 64kB SRAM, Ethernet, USB, LQFP100 package
Overview:
The LPC1766 is a Cortex®-M3 microcontroller for embedded applications that features a high level of integration and low power consumption at frequencies of 100 MHz. Features include 256 kB of flash memory, 64 kB of data memory, Ethernet MAC, USB device/host/OTG, 8-channel DMA controller, 4 UARTs, 2 CAN channels, 3 SSP/SPI, 3 I2C, I2S, 8-channel 12-bit ADC, 10-bit DAC, motor control PWM, quadrature encoder interface, 4 general-purpose timers, general-purpose PWM with 6 outputs, ultra-low power real-time clock with separate battery supply, and up to 70 general-purpose I/O pins. The LPC1766 is pin compatible with the 100-pin LPC2368 Arm7™ MCU.
Features:
- Arm Cortex-M3 processor running at frequencies up to 100 MHz.
- Arm Cortex-M3 built-in interleaved vectorial interrupt controller (NVIC)
- Up to 256 kB on-chip Flash programming memory
- Up to 64 kB SRAM
In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP)
- Eight channel general purpose DMA controller (GPDMA)
- Ethernet MAC with RMII interface and dedicated DMA controller
- USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller
- Four UARTs with fractional baud rate generation, internal FIFO and DMA support
- CAN 2.0B controller with two channels
- SPI controller with synchronous, serial, full duplex communication
- Two SSP controllers with FIFO and multiprotocol capability
- Three extended I2C bus interfaces
- I2S (Inter-IC Sound) interface
- 70 general purpose I/O (GPIO) pins with configurable pull-up/down resistors
- 12-bit/8-channel analog-to-digital converter (ADC) with conversion rates up to 200 kHz
- 10-bit digital-to-analog converter (DAC) with dedicated conversion timer and DMA
- Four general purpose timers/counters
- One motor control PWM with support for three-phase motor control
- Quadrature encoder interface that can monitor an external quadrature encoder
- A standard PWM/timer block with external counter input
- Low power RTC with separate power range and dedicated oscillator
- WatchDog timer (WDT)
- Arm Cortex-M3 system clock timer, including an external clock input option
- Repeated interrupt timer provides programmable and repeating timed interrupts
- Each peripheral has its own clock divider for further power savings
- Standard JTAG test/debug interface for compatibility with existing tools
- Integrated PMU (power management unit)
- Four reduced power modes: hibernate, deep sleep, power down, and deep shutdown
- Single 3.3 V power supply (2.4 V to 3.6 V)
- Four external interrupt inputs configurable as edge/level sensitive
- Non-maskable interrupt (NMI) input
- Wake-up interrupt control (WIC)
- Wake-up of the processor from shutdown mode via any interrupt
- Brownout detection with separate threshold for interrupt and forced reset
- power-on reset (POR)
- crystal oscillator with an operating range from 1 MHz to 25 MHz
- 4 MHz internal RC oscillator trimmed to 1% accuracy
- code read protection (CRP) with different security levels
- Unique device serial number for identification
ARM®Cortex®-M3 MCU, 32-bit, 3.3V, 256 KB, 100MHz, LQFP-100
€12.53LPC1766FBD100
Technical information
| General | |
|---|---|
| Architecture | RISC |
| Core | Cortex-M3 |
| family | LPC |
| Model | Cortex®-M3 |
| Mounting form | LQFP-100 |
| Design | CAN, ENET, I2C, SPI, SSP, USB |
| Type | 32-Bit Mikrocontroller |
| Technology | ARM |
| Implementation | |
| Series | LPC1700 |
| Memory | 256 |
| RAM | 64 kByte |
| I/O-Pins | 70 |
| 32-bit Timer | 10 |
| Internal oscillator | Yes |
| PWM | 2 |
| Specials | |
| CPU clock | 100 MHz |
| Protocoll | CAN |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.4 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.4 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 8 |
| I²C | 3 |
| SPI | 2 |
| UART | 4 |
| USB | Yes |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | LPC1766FBD100K |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002780843 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com