features
Boost switching regulator, 3.3V/Adj, 90mA, 0.7-5.5Vi, µMAX8
€3.56MAX1678EUA+
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Boost |
| Mounting form | µMAX8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 0.7 ... 5.5 VDC |
| Input voltage | 0.7 ... 5.5 VDC |
| Output voltage | 3.3 V DC |
| Output Current | 0.09 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | MAX1678EUA+ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563705 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/