features
Inverting switching regulator, -12V/Adj, 120mA, 3-16Vi, SO8
€10.33MAX765CSA+
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Switching controller |
| Design | Inverting Schaltregler, |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3 ... 16.5 VDC |
| Input voltage | 3 ... 16.5 VDC |
| Output voltage | -12 V DC |
| Output Current | 0.12 A |
| Switching frequency | 300 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | MAX765CSA+ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563828 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/