Voltage regulator, 3 A, 15 V, 45 VS
Step down
Enclosure: TO-220-5
Step-up/down, fixed, 4 ... 40 V, 15 V, TO-220-5
€3.85LM 2576 T15
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Fixed |
| Mounting form | TO220-5 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4 - 40 VDC |
| Output voltage | 15 V DC |
| Switching frequency | 52 kHz |
| Supply voltage | Max. 45 VDC |
| IF(AV) | 3 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000394431 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/